Kava s kromosomom viška

Svakog 21. ožujka u godini obilježava se Svjetski dan Downovog sindroma. Obilježavanjem Svjetskog dana sindroma Down želi se upoznati svijet s ovim poremećajem i pri tomu potaknuti ljude za veće poštivanje prava ljudi s Downovim sindromom. Većim razumijevanjem i poboljšanjem njihovog položaja u društvu možemo poboljšati kvalitetu njihovog života osoba.

Udruga osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije prije tri godine odlučila je taj dan obilježiti druženjem s našim članovima sa sindromom down na način da želimo zajednici i našim građanima pokazati da i oni mogu biti aktivni članovi društva. To pokazujemo posluživanjem u jednom od kafića u našoj županiji, a cijeli događaj nazvali smo „Kava s kromosomom viška i najljepšim osmijehom na svijetu“.
Prije 3 godine krenuli smo iz Siska, 2017. bili smo u Petrinji, 2018. u Novskoj, a ove godine ponovo smo se vratili u Sisak. Družiili smo se u četvrtak, 21.ožujka u Disco clubu Grill u Sisku.

marin viktorija bruno i melani

Cijeli događaj temelji se na ideji otvaranja Buba bara udruge Bubamara iz Vinkovaca koji su nam 2017. i bili gosti na druženju u Petrinji. Uzor nam je i Down centar Pula koji je ustvari prvi ostvario jednu takvu stalnu suradnju s jednim kafićem u Puli,

U Sisačko-moslavačkoj županiji evidentirano je 50ak osoba sa sindromom Down, a u članstvu Udruge osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije je trenutno 20 osoba s Down sindromom u rasponu od 44 godine života do najmlađe članice koja ima svega 15 mjeseci.

luka

Mlade osobe s down sindromom uključene su u terapijske aktivnosti Udruge: individualni rad s radnim terapeutom i individualni rad sa senzornim terapeutom u trajanju od 45 minuta tjedno. Te osnovne terapeutske djelatnosti udruge financirane su projektima i sredstvima iz proračuna gradova Siska, Petrinje, Novske i Sisačko-moslavačke županije te kroz trogodišnji program financiran od strane Ministarstva demografije.

Neki od njih pohađaju naš program Male škole, pojedini i pomoć u učenju koje financira Ministarstvo znanosti i obrazovanja, a stariji od 15 godina jednom su tjedno uključeni u naš projekt Šareni lonac-vesela kuhača koji nam financira OTP banka. Riječ je o svojevrsnom stjecanju navika neophodnih za samostalan život kao što je planiranje obroka, odlazak u kupovinu, učenje hodanje cestom, prelazak preko ceste, snalaženje u trgovini, učenje količine, cijene, vrijednosti novca. Kad se vrate u Malu kuću pripremaju kupljene namirnice, obrađuju ih u obrok, jedu i na kraju uče se čistiti radni prostor i prati suđe. Ovdje imamo uključene 4 osobe sa sindromom down i oni su se zaista pokazali odličnima za ovu vid rada i neformalnog obrazovanja.
Upravo su na svoj dan prije samog dolaska u Grill, za svoje goste, na satu domaćinstva pripremali slatke i slane zalogajčiće uz njihovu "kavu s kromosomom viška"

antonio

Cijeli događaj održan je pod pokroviteljstvom Disco cluba Grill i obitelji Berendika te Cream cafea koji je donirao kavu.

luce

Institucionalna podrška

Udruga osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije je korisnica Institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge.

zaklada logo mali

Volontiraj u udruzi

Pozivamo vas da svojim znanjem i vještinama sudjelujete u volonterskim aktivnostima za djecu i odrasle osobe s invaliditetom. Možete nam se javiti na mail ili telefon, a lako ćete nas pronaći u Maloj kući.

Tko je online?

We have 137 guests and no members online

We use cookies on our website. Some of them are essential for the operation of the site, while others help us to improve this site and the user experience (tracking cookies). You can decide for yourself whether you want to allow cookies or not. Please note that if you reject them, you may not be able to use all the functionalities of the site.